Strona prefecto.pl używa plików cookie. Przeglądając zawartość strony zgadzasz się z polityką prywatności. Akceptuję

Odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez zwierzęta

data publikacji: 25.11.2014

      Zgodnie z regulacją ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny, osoba, która zwierzę chowa albo się nim posługuje, obowiązana jest do naprawienia wyrządzonej przez nie szkody. Odpowiedzialność ta jest niezależna od tego, czy zwierzę było pod jej nadzorem, czy też zabłąkało się lub uciekło.

      Odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przez zwierzę oparta jest na zasadzie winy, w ramach tzw. winy w nadzorze. Oznacza to, iż właściciel będzie mógł uwolnić się od odpowiedzialności za szkodę w sytuacji, gdy wykaże, iż nie sposób przypisać mu winy w zaniechaniu obowiązku starannego działania w zakresie nadzoru nad zwierzęciem.

      Szkoda spowodowana przez zwierzę przybrać może charakter szkody osobowej (np. w postaci obrażeń ciała, ugryzień, zarażenia chorobami, etc.) lub szkody majątkowej (zniszczenie mienia, zniszczenie odzieży, zniszczenie przedmiotów użytku poszkodowanego, zniszczenie obejścia domu, etc.). Nie sposób wykluczyć sytuacji, w której szkoda poniesiona przez osobę poszkodowaną przybierze znaczną wartość.

      Ustawodawca, wychodząc naprzeciw interesom osób poszkodowanych w Kodeksie cywilnym ustalił, iż pomimo braku odpowiedzialności osoby, która zwierzę chowa lub się nim posługuje, ustalonej na podstawie wyżej omówionych przepisów, poszkodowany może od niej żądać całkowitego lub częściowego naprawienia szkody, jeżeli z okoliczności, a zwłaszcza z porównania stanu majątkowego poszkodowanego i tej osoby, wynika, że wymagają tego zasady współżycia społecznego.

      Praktyczny wymiar poruszonych wyżej kwestii sprowadza się do zagadnienia, iż w przypadku gdy zwierzę domowe spowoduje szkodę to na właścicielu zwierzęcia będzie ciążył obowiązek naprawienia niniejszej szkody. Wskazać należy, iż obecnie posiadacze zwierząt domowych coraz częściej korzystają z ofert ubezpieczycieli w ramach OC w życiu prywatnym, w zakresie których poszkodowany może dochodzić roszczeń odszkodowawczych bezpośrednio od ubezpieczyciela, z którym posiadacz zwierzęcia zawarł tego typu umowę, zabezpieczając się tym samym przed ewentualną koniecznością naprawienia szkody z własnego majątku.

      Wobec powyższego najlepiej skontaktować się z przedstawicielem Kancelarii Odszkodowawczej Prefecto, który w profesjonalny sposób przeanalizuje zasadność zgłaszanych przez Państwa roszczeń oraz pomoże w zebraniu dokumentacji pozwalającej na uzyskanie stosownego odszkodowania, a nadto przeprowadzi Państwa przez skomplikowany proces likwidacji szkody. Specjaliści pracujący w Prefecto zadbają o to, aby odszkodowanie uzyskać najszybciej, w najwyższej możliwej kwocie.

Masz pytania ? Znajdź odpowiedz:

Najczęściej zadawane pytania

Elektorniczny formularz pozwoli Ci na szybkie i sprawne zgłoszenie wypadku.

Infolinia

(62) 767 20 00

Miałeś wypadek, masz pytania, nie czekaj. Zadzwoń

Pracuj z nami

Chcesz należeć do naszego zespołu, sprawdź najnowsze oferty pracy.

więcej

Kontakt

Godziny otwarcia: pn-pt: 8:00 - 16:00
Centrala: Chocimska 6, 62-800 Kalisz
Telefon: 62 767 20 00

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj
najnowsze wiadomości

Zamkinj Trwa rekrutacja

Miejsce pracy – Polska

więcej