Strona prefecto.pl używa plików cookie. Przeglądając zawartość strony zgadzasz się z polityką prywatności. Akceptuję

Odszkodowanie w przypadku kolizji drogowej z udziałem nietrzeźwego kierowcy cz.1

data publikacji: 25.07.2014

Część 1
      Zakład ubezpieczeń, w którym kierowca pojazdu mechanicznego ma polisę odpowiedzialności cywilnej (tzw. polisę OC) nie może odmówić wypłaty odszkodowania w przypadku, gdy kierowca tego pojazdu był nietrzeźwy.

      Pojęcie stanu nietrzeźwości zostało szczegółowo zdefiniowane na gruncie Kodeksu karnego. Zgodnie z artykułem 115 § 16 ustawy – Kodeks karny, stan nietrzeźwości w rozumieniu tego kodeksu zachodzi, gdy:
a) zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub
b) zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

      Uprawnienie do żądania poddania się przez kierującego pojazdem lub przez inną osobę, w stosunku do której zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogła kierować pojazdem, badaniu w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu przysługuje na mocy ustawy – Prawo o ruchu drogowym, funkcjonariuszowi Policji. Wskazane kompetencje należą do sfery zadań Policji związanych z czuwaniem nad bezpieczeństwem i porządkiem ruchu na drogach, kierowaniem ruchem i jego kontrolowaniem.

      Pomimo, iż zakład ubezpieczeń nie może odmówić wypłaty odszkodowania z powodu nietrzeźwości kierowcy pojazdu, ma on prawo zwrócić się do sprawcy, który spowodował wypadek w stanie nietrzeźwości z tzw. regresem tj. z żądaniem zwrotu wszelkich wypłaconych odszkodowań.

      W przypadku trudności w uzyskaniu świadczeń odszkodowawczych z powodu nietrzeźwości kierowcy pojazdu najlepiej skontaktować się z przedstawicielem Kancelarii Odszkodowawczej Prefecto, który zapewniając Państwu profesjonalną pomoc zadba o to, aby odszkodowanie uzyskać najszybciej, w najwyższej możliwej kwocie.

Masz pytania ? Znajdź odpowiedz:

Najczęściej zadawane pytania

Elektorniczny formularz pozwoli Ci na szybkie i sprawne zgłoszenie wypadku.

Infolinia

(62) 767 20 00

Miałeś wypadek, masz pytania, nie czekaj. Zadzwoń

Pracuj z nami

Chcesz należeć do naszego zespołu, sprawdź najnowsze oferty pracy.

więcej

Kontakt

Godziny otwarcia: pn-pt: 8:00 - 16:00
Centrala: Chocimska 6, 62-800 Kalisz
Telefon: 62 767 20 00

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj
najnowsze wiadomości

Zamkinj Trwa rekrutacja

Miejsce pracy – Polska

więcej