Strona prefecto.pl używa plików cookie. Przeglądając zawartość strony zgadzasz się z polityką prywatności. Akceptuję

Ustalenie sprawcy szkody

data publikacji: 24.06.2014

Aktualny stan prawny zapewnia poszkodowanym w wypadkach drogowych możliwość zaspokojenia swoich roszczeń związanych ze szkodą powstałą w związku z ruchem tego pojazdu. Umowa ubezpieczenia OC polega na przejęciu odpowiedzialności sprawcy szkody wyrządzonej pojazdem mechanicznym przez ubezpieczyciela. Ustalenie sprawcy szkody stanowi pierwszy krok w procesie naprawienia wyrządzonej poszkodowanemu szkody.

Osoba uczestnicząca w zdarzeniu objętym ubezpieczeniem obowiązkowym zobowiązana jest do udzielenia pozostałym uczestnikom zdarzenia niezbędnych informacji koniecznych do identyfikacji zakładu ubezpieczeń, łącznie z podaniem danych dotyczących zawartej umowy ubezpieczenia oraz niezwłocznego powiadomienia o zdarzeniu zakładu ubezpieczeń, udzielając mu niezbędnych wyjaśnień i przekazując posiadane informacje. Ubezpieczyciel po otrzymaniu takiego zawiadomienia powinien przystąpić do ustalenia wszystkich okoliczności wypadku i niezwłocznie podjąć czynności zmierzające do naprawienia szkody. Wielokrotnie w praktyce sprawcy szkody niechętnie informują poszkodowanego o ubezpieczycielu od odpowiedzialności cywilnej, bowiem wiąże się to z reguły z utratą zniżki dotyczącej bezszkodowej jazdy. Obecnie obowiązek udzielenia informacji co do polisy ubezpieczeniowej zagwarantowany jest przepisem ustawy.

W przypadku gdy na miejsce zdarzenia została wezwana Policja, jej funkcjonariusze ustalają ubezpieczyciela sprawcy szkody oraz numer jego polisy OC.

Informacji na temat ubezpieczyciela sprawcy szkody oraz jego polisy OC możemy zasięgnąć również z UFG – głównego ośrodka informacji o pojazdach mechanicznych poruszających się na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej. Baza danych Ośrodka Informacji UFG zawiera dane o wszystkich sprzedanych polisach komunikacyjnych OC. Towarzystwa ubezpieczeń mają obowiązek przekazywania informacji o tego rodzaju polisach do Funduszu. Informacji z UFG zasięgnąć możemy korzystając z internetowego zbioru danych. Do identyfikacji umowy OC konieczna jest znajomość numeru rejestracyjnego pojazdu lub jego numeru VIN oraz dnia i kraju zdarzenia.

W istocie pozyskanie powyższych informacji spotyka się z wieloma problemami w życiu codziennym. Wielokrotnie sprawcy szkody nie chcą udzielić stosownych informacji lub jako poszkodowani nie dysponujemy wystarczającymi danymi do samodzielnego ich ustalenia. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest zwłoka ubezpieczyciela w podjęciu merytorycznej decyzji, która trwać może nawet wiele miesięcy, dlatego najlepiej skontaktować się z przedstawicielem Kancelarii Odszkodowawczej Prefecto, który w profesjonalny sposób pomoże w ustaleniu odpowiedniego Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Specjaliści pracujący w Prefecto zadbają o to, aby odszkodowanie uzyskać najszybciej, w najwyższej możliwej kwocie.

Masz pytania ? Znajdź odpowiedz:

Najczęściej zadawane pytania

Elektorniczny formularz pozwoli Ci na szybkie i sprawne zgłoszenie wypadku.

Infolinia

(62) 767 20 00

Miałeś wypadek, masz pytania, nie czekaj. Zadzwoń

Pracuj z nami

Chcesz należeć do naszego zespołu, sprawdź najnowsze oferty pracy.

więcej

Kontakt

Godziny otwarcia: pn-pt: 8:00 - 16:00
Centrala: Chocimska 6, 62-800 Kalisz
Telefon: 62 767 20 00

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj
najnowsze wiadomości

Zamkinj Trwa rekrutacja

Miejsce pracy – Polska

więcej